Skolų išieškojimas: ką svarbu žinoti ir kaip sėkmingai atgauti savo pinigus?

skolų išieškojimas

Skolų išvengti nepavyksta ne tik paprastiems žmonėms, bet ir įmonėms. Didesnės skolos nemenkai tirpdo mūsų nervines ląsteles, o kartais net ir priverčia pulti į paniką. Tačiau pastaroji nepadės: reikia susidaryti veiksmų planą, kaip atgauti skolą, ir kantriai judėti sėkmės link. Taigi, ką svarbu žinoti apie visą skolų išieškojimo procesą bei ką daryti, kad jis būtų kuo sėkmingesnis?

Statistikos duomenimis, įsiskolinimų, dėl kurių su mūsų šalies gyventojais yra susisiekusios skolų išieškojimo bendrovės, turi maždaug 1 iš 10-ies (t. y. 9 proc.) lietuvių. Išieškojimo procedūrų sėkmę padidina tai, kad išieškojimas gali būti atliekamas neribotą laiką [1].

Taip pat Lietuvos antstolių rūmų [2] pateikiama statistika rodo, kad antstolių išieškotų sumų dydis vis auga: 2023 m. antstoliai sėkmingai išieškojo ir kreditoriams sugrąžino 280,3 mln. eurų skolų. Ši suma ketvirtadaliu – 25 proc. – didesnė už sugrąžintąją 2022 m. Dar 226,8 mln. eurų antstoliai 2023 m. sugrąžino žmonėms ir įmonėms (tai 18 proc. daugiau negu 2022 m.). Taigi tendencijos yra itin palankios norintiems atgauti skolas. O ką reikėtų daryti, nuo ko pradėti?

Bendravimas, visos įmanomos informacijos apie skolininką surinkimas

Pirmasis būtinas skolų išieškojimo proceso komponentas – bendravimas, bendradarbiavimas su skolininku, nesvarbu, ar aktualus skolų išieškojimas iš žmogaus, ar įmonės. Prieš susisiekdami su klientu, būtinai surinkite visą informaciją apie skolą: ar buvo sudaryta prekių ar paslaugų pirkimo-pardavimo sutartis, kurie jos punktai pažeisti, ar už vėlavimą sumokėti klientui buvo numatytos kokios nors sankcijos – delspinigiai ar pan.

Būtinai išsiaiškinkite, dėl kokių priežasčių skolininkas vėluoja grąžinti skolą, pasiteiraukite, kada galima tikėtis ją atgauti ir ar apskritai yra realių galimybių susigrąžinti pinigus.

Svarbu pasistengti surinkti ir kuo daugiau kontekstinės informacijos: galbūt skolininkas yra įsiskolinęs ir kitiems, galbūt kažkurie iš jų jau yra kreipęsi į teismą dėl skolos išieškojimo, gal jau yra areštuotas skolininko turtas, jam paskelbtas bankrotas ir t. t.

Ši informacija Jums bus naudinga bandant spręsti situaciją, adekvačiai įvertinti, ar skolininkas turi galimybių be trečiųjų asmenų dalyvavimo grąžinti Jums skolą.

Konkretumo paieškos

Skolų išieškojimas, ypač jei šioje srityje neturite patirties ir žinių, gali būti itin ilgas ir varginantis procesas. Dažnai, kai paprašysite skolininko įvardyti, kada jis ketina sumokėti (visą sumą ar pradėti išmokėti ją dalimis), girdėsite frazes „kitą savaitę“, „kitą mėnesį“, „kai tik gausime lėšų“ ir pan. Tokie pažadai – labai abstraktūs, tad pasistenkite skolininką labiau įsprausti į rėmus. Skolininkas būtinai turi įvardyti tikslią datą, kada ketina imtis realių veiksmų.

Pavyzdžiui, jei su skolininku kalbėjotės telefonu, esminius jo pasižadėjimus surašykite (data, grąžinama suma ir pan.) ir nusiųskite jam patvirtinti el. paštu.

Jei skolininkas apie numatomą skolos grąžinimo terminą Jus informavo el. paštu, skolos grąžinimo dieną, negavę įmokos, būtinai paskambinkite ir paklauskite, ar skolininkas nepamiršo savo pažado, ir pan.

Taigi, neleiskite skolininkui Jūsų pamiršti

Nors skambučiai ar el. laiškai blaško darbinę kasdienybę, jiems reikia laiko, vis tik verta skolininkui reguliariai paskambinti ir pasiteirauti, kas naujo, gal jis ėmėsi kokių nors priemonių skolai likviduoti, galiausiai, paklausti, gal pagerėjo jo finansinė padėtis, ar gal artimiausiu metu įvyks kokių nors teigiamų pokyčių (naujas sandoris, sutartis ar pan.).

Beje, jei visas procesas nukeliaus iki teismo, kliento laiškai ir skambučių įrašai (tiesa, apie įrašomus pokalbius klientus būtina informuoti) gali padėti pagrįsti, kad Jūsų pateikiama informacija yra teisinga, tai vienas iš įrodymų, kad skolininkas turi finansinių įsipareigojimų Jums ir tai pripažįsta.

Būkite lankstesni ir linkę derėtis

Vienas iš sėkmės faktorių – būti lankstesniems ir suteikti galimybę skolininkui derėtis dėl skolos grąžinimo sąlygų. Pavyzdžiui, skolininkas gali būti nepajėgus iš karto grąžinti didesnės sumos (10 tūkst. eurų ar daugiau), tačiau jei sutiksite, kad skola būtų grąžinama dalimis per tam tikrą laikotarpį (6–12 mėn. ar ilgiau), tikėtina, kad skolininkas visai kitaip vertins skolą ir galiausiai pasiryš imtis veiksmų – mokėti įmokas į Jūsų banko sąskaitą.

Skolų išieškojimas gyvai

Pasistenkite išlikti diplomatiški ir ramūs

Skolų išieškojimas tikrai nėra malonus procesas abiem pusėms. Visi žmonės nori sulaukti atlygio už parduotas prekes ar suteiktas paslaugas, atgauti paskolintus pinigus. Kartais didelės vertės skolos gramzdina verslą, trukdo siekti tikslų ir įstumia į nepavydėtiną padėtį. Tačiau, nepaisant šių keblumų, su skolininkais vis tiek reikia pasistengti bendrauti taktiškai, mandagiai, nesikarščiuojant. Taigi, prieš būsimąjį pokalbį atsipalaiduokite, nurimkite, kelis kartus giliai įkvėpkite.

Pasistenkite ne apiberti skolininką priekaištais, bet išgirsti, ką jis sako, pasiteirauti, jei kažkokios pokalbio detalės buvo neaiškios ir kt. Atminkite, kad kai / jei skolininko situacija ims gerėti, Jūsų pozityvesnis bendravimas gali nulemti, kad skolininkas pradės ieškoti būdų, kaip greičiau įvykdyti savo įsipareigojimus Jums.

Skolų išieškojimas: kada verta kreiptis į teismą?

Vienareikšmio atsakymo, kada jau būtinas teisminis skolos išieškojimas ir profesionalių teisininkų pagalba, nėra. Viskas priklauso nuo šių aplinkybių:

  • verslo specifikos;
  • skolos dydžio;
  • kaštų, susijusių su skolos išieškojimu;
  • turimų dokumentų, pagrindžiančių skolos faktą;
  • skolininko noro bendradarbiauti;
  • skolininko finansinės padėties ir kt.

Profesionalus skolų ieškojimas: geriau kreiptis anksčiau, nei skolai įsisenėjus

Jeigu skolininkas vengia atsakyti į skambučius, ignoruoja el. laiškus, atsisako įvardyti terminus, kada ketina grąžinti skolą, tai jau aiškus signalas, kad patiems nieko padaryti nepavyks ir bus būtinas teisminis skolų išieškojimas dalyvaujant advokatui.

Jei norite išvengti galvos skausmo, sutaupyti laiko, rekomenduojame kreiptis į profesionalus. Mes, „Linden“, teikiame profesionalias skolų išieškojimo teisme paslaugas. Jums reikės pateikti visą turimą su skola susijusią informaciją. Jau po to visko imsimės mes: kliento vardu pateiksime ieškinį dėl skolos atgavimo, paruošime ieškinį / pareiškimą, surinksime reikiamus duomenis iš registrų, nuolat Jus informuosime apie bylos eigą teisme, kreipsimės į antstolius, kurie pradės priverstinį skolos išieškojimą iš jūsų skolininko ir kt.

Patogu tai, kad iš anksto žinosite žyminio mokesčio sumą už ieškinio parengimą bei bylos nagrinėjimą teisme. Šios nuorodos puslapio apačioje rasite laukelį „Kainodara“: įvedę skolos sumą iškart sužinosite, kiek kainuos mūsų paslaugos. Pavyzdžiui, 2024 m. įkainis už dokumentų parengimą, pateikimą teismui ir bylos administravimą teisme iki sprendimo priėmimo, jei skolos suma siekia 10 tūkst. Eur – tik 225 Eur + PVM.

Galiausiai, viską priimkite kaip pamoką ir pasimokykite iš savo klaidų

Skolų išieškojimas ilgai trunka, tai nėra maloni patirtis, o į visą procesą reikia investuoti savo laiko ir pinigų. Kiekviena tokio tipo patirtis mus sustiprina ir priverčia ieškoti priemonių, kad į tą pačią upę nebebristume antrą kartą.

Taigi, jei sėkmingai pavyko atgauti skolą, nuo šiol, tikėtina, įgysite daugiau patirties rinkdamiesi partnerius. Vienas iš paprasčiausių būdų – patikrinti įmonę tinklalapyje rekvizitai.vz.lt. Įvedus įmonės pavadinimą, gaunama informacija apie įmonės kredito riziką: ekonominę būklę, įsiskolinimus „Sodrai“ ir kt. Jeigu įmonės ekonominė būklė yra prasta, o kreditavimo rizika – aukščiausia, veikiausiai rizikuoti bendradarbiauti neverta: tikėtina, kad už prekes ar paslaugas atsiskaitymo galite ir nesulaukti.

Skolų išieškojimas – tik viena mūsų paslaugų. Duosime efektyvių patarimų, kaip apsisaugoti nuo skolų, kaip elgtis su skolininkais, padėsime parengti sutartis, leisiančias išvengti nuostolių, kylančių bendradarbiaujant su neatsakingais partneriais. „Linden“ – patikimas partneris siekiantiems finansinio tvarumo.

 

[1] https://www.lat.lt/data/public/uploads/2018/01/apzvalga_fiziniu_asmenu_bankroto_bylose.pdf
[2] https://www.antstoliurumai.lt/index.php?id=3071

Dalintis
Naujienlaiškis
Eiti prie įrankių juostos